Gyvenimas Gerėja Su Sūriais

Gyvenimas gerėja su sūriais

Teisingas sūrio pjaustymas

Neteisingai  supjaustytas  sūris   atrodo  ne taip  skaniai,  o  ir  lieka  nemažai  atliekų.  Todėl  svarbu  pasirinkti  jo  pjaustymui  tinkamą  įrankį.
Labai  kietą  sūrį  galima supjaustyti  tik  specialiu  peiliu-įkarta  trumpais  ašmenim.   Tokie  peiliai  buna  įvairios  formos,  pavyzdžiui , kaip lašas  su smailiu  galu  žievės  įkirpimui,  arba  šiek  tiek  pailgos  formos  su  plačiu  galu,  skirtas  porcijų  padalinimui.  Tarkuojamas  sūris  specialios  tarkos  pagalba.  Kietas  sūris  iš pradžių  perpjaunamas  pusiau  vieliniu  pjaustikliu,  po  to  dalinamas  15cm  pločio  sūrine  mentele  iš kokybiško  plieno.  Vieliniu  pjaustikliu  galima  supjaustyti  sūrį  griežinėliais  nuo  2,5  iki  4 cm  pločio,  priklausomai  nuo  vielos  ilgio.

Pjaustomasis   sūris  ir  puskietis  pjaustomasis  sūris  gerai  pasiduoda  peiliui  su  viena  arba  dviem  rankenom.  Peilis  su  dviem  rankenom  pranašesnis,  nes  slėgis  tolygiai  pasiskirsto  visais  ašmenim.   O klasikinė  mentelė  leidžia  įvairiai  „drožinėti“  sūrį,  ir  gražiai  jį  dėlioti.

Minkšto  sūrio  pjaustymui  yra  daug  įvairių  peilių,  kad  ir  ilgas peilis  su  ašmenų  kiaurymėmis,  kurios neleidžia  prilipti  sūrio  minkštimui.  Kitų  minkšto  sūrio  peilių  rankenėlės  yra  aukščiau  ašmenų,  tai  leidžia  pilnai  perpjauti  sūrio  galvą.  Ašmenų  smaigalys  dažnai  buna  išlenktas  ir  išsišakojęs,  kad  iškart patogiai  pasmeigti  atpjautą  sūrio  gabaliuką.  Naudojant  sūrio  peilį,  jį  reiktų  karts  nuo  karto  pamertkti  į  šiltą  vandenį,  tuomet  sūrio  riebalai,  kontaktuodami  su  peiliu,  greitai  tirps,  ir tai   leis  jam  lengviau  slysti.

Yra  ir  tokių  minkšto  sūrio   peilių,  kurių  ašmenys  tiek  siauri  ir  pleištiški ,  kad  nesudėtinga  pjaustyt  net  labai  brandų  sūrį.

Rausvai  gleivėtas  ir  taurių  pelėsių  sūris pjaustomas   plonos  tampriai  įtemptos  vielos  pagalba.  Lengviau  pjauti  sūrį,  kai  šis  dar  šaltas.

Šviežią  minkštą  ir   varškės   sūrį   galima  padalinti  šaukštu:  pardavime  yra  įvairių  sūrio  šaukštų,  jų  plačiu  ir  plokščiu  paviršiumi  patogu  tepti  sūrį  ant  duonos . Jei  jus  apsirūpinę  visais  svarbiausiais  sūrio  pjaustymo  įrankiais:  peiliais,  šakutėmis,   drožtuvais,  lankais – jums  nebus  sudėtinga  teisingai  ir  be  nuostolių  pjaustyti  įvairias  skirtingų  formų  sūrio  rūšis. Paveikslėlyje  pavaizduoti  įvairūs  sūrio  pjaustymo  įrankiai.

pav.1

Didelių  sūrio  ratilų  (pav. Emmental,  Gauda, Bergkase )  padalinimui  geriausia  naudoti  „nužievintoją“ (1), o  taip  pat  sūrio  pjaustymo vielą (2)  ir  dviejų  rankenų  peilį (3).  Taupantiems  laiką  ir  jėgas,  nepamainomas  įrankis  –  sūrinė  mentelė ( 4):  jos  pagalba  reikiamas  kiekis  iškart  atpjaunamas  nuo  kieto  ar  puskiečio  sūrio  galvos.  Sūrio  peiliai (5)  užaštrintu  skersgaliu  puikiai  tinka  nedidelių  sūrio  galvų,  ratiliukų  ir  luito  formos  sūrių  dalinimui.  Cilindro  formos  sūriai  su  tauriais  pelėsiais  pjaustomi  „sūrio  pjaustymo  lanku “(6)  arba  „Roquefort  sūrio  peiliu“ (7).

Minkštųjų  sūrių  pjaustymo  peiliai (8)  skiriami  torto  formos  sūriaim, tokiems  kaip  Brie  ar  Camembert.  Jei  šie  sūriai  pilnai sunokę,  akrilo  peiliai (9)  neleis  nutekėti  sūrio  sultims.  Itin  patogūs  perforuoti  peiliai  minkštajam  sūriui (10),  sūris  prie  jų  beveik  visai  nelimpa.

Šviežių  sūrių  šaukštas (11)   labai  patogus  varškės  ir  labai  minkštų  varškės  tipo  sūrių  dalinimui.

Mažojo  „obliaus“  (12)  pagalba,  galima  greitai  paragauti  kieto,  ar  puskiečio  luito  formos  sūrio  „drožlių“.   Specialus  durklo  formos  peilis (13)  skirtas  ypač  kieto  Parmezano  sūrio  skaldymui.
Kad  greitai  pagamintume  idealią  kieto  ir  puskiečio  sūrio  užkandą  prie  vyno  ar  alaus,  patogu  naudoti  sūrio  „oblių“ (14).  Jis  leidžia  susipjaustyti  sūrį  beveik  permatomais  griežinėliais.
Nedidelis  sūrio  pjaustiklis (15) pravers, jei  reikia   padalinti  pusminkščius  pjaustomus  ir  sūryme  laikomus  sūrius.   Sūrio  gabalelių  „paėmėjo“ (16)  pagalba,  grėžinėlis  padedamas  į  lekštę  ar  ant  kieto  popieriaus  gabaliuko.

Paimti  jau  atpjautą  sūrio  porciją  reikėtų  serviravimo  šakute (17).

Nors  instrumentų  laikykliai (18)  ir  sūrio  pjaustymo  lentos (19,20)  nėra  būtinas  inventorius,  tačiau  įsigyti  juos  smagu ir  naudinga.

Dar  šiek  tiek  apie  sūrio  pjaustymą  pagal  formą:

pav.2 LT

Ir  dar  šiek  tiek  apie sūrių lėkštę.  Paprastai  ji  patiekiama,  kaip  desertas  –  arba  prie  vyno,  arba  kaip  atskiras  patiekalas.   Iš  šaldytuvo  sūrį  reikia  išimti  likus valandai-pusantros   iki  pateikimo  ant  stalo.  Sūrių  gabaliukai  ir  griežinėliai   lėkštėje  dėliojami  nuo  krašto  į  vidurį   pagal  laikrodžio  rodyklę  nuo šviežiausių  ir  lengvų  iki  brandžių  aitrių.  Sūrį, turintį  pelėsio  luobelę, reikia  supjaustyti   taip,  kad  kiekvienas  gabaliuka s turėtų  žievelės – kitaip  jis praras  skonio  pilnatvę.  Sūrių  rūšis galima  atskirti  mėtų  lapeliais  ar  vaisių  griežinėliais,  tuomet  įvairių  sūrių  aromatai  ne  tiek  susipins.

O  dabar  galite  visą  tai  atmesti,  ir,  jei  mėgstate  sūrį,  tiesiog  atsipjauti  paprastu  virtuviniu  peiliu  mėgstamo  sūrio  šmotą  ir  pasiėmę,  pavyzdžiui,  pomidorą,  su  malonumu  viską  suvalgyti.

pav.4

Skanaus!

Parduotuvė testuojama - užsakymai laikinai vykdomi telefonu +370 603 46442