Teisingas sūrio pjaustymas
Neteisingai supjaustytas sūris atrodo ne taip skaniai, o ir lieka nemažai atliekų. Todėl svarbu pasirinkti jo pjaustymui tinkamą įrankį.
Labai kietą sūrį galima supjaustyti tik specialiu peiliu-įkarta trumpais ašmenim. Tokie peiliai buna įvairios formos, pavyzdžiui , kaip lašas su smailiu galu žievės įkirpimui, arba šiek tiek pailgos formos su plačiu galu, skirtas porcijų padalinimui. Tarkuojamas sūris specialios tarkos pagalba. Kietas sūris iš pradžių perpjaunamas pusiau vieliniu pjaustikliu, po to dalinamas 15cm pločio sūrine mentele iš kokybiško plieno. Vieliniu pjaustikliu galima supjaustyti sūrį griežinėliais nuo 2,5 iki 4 cm pločio, priklausomai nuo vielos ilgio.
Pjaustomasis sūris ir puskietis pjaustomasis sūris gerai pasiduoda peiliui su viena arba dviem rankenom. Peilis su dviem rankenom pranašesnis, nes slėgis tolygiai pasiskirsto visais ašmenim. O klasikinė mentelė leidžia įvairiai „drožinėti“ sūrį, ir gražiai jį dėlioti.
Minkšto sūrio pjaustymui yra daug įvairių peilių, kad ir ilgas peilis su ašmenų kiaurymėmis, kurios neleidžia prilipti sūrio minkštimui. Kitų minkšto sūrio peilių rankenėlės yra aukščiau ašmenų, tai leidžia pilnai perpjauti sūrio galvą. Ašmenų smaigalys dažnai buna išlenktas ir išsišakojęs, kad iškart patogiai pasmeigti atpjautą sūrio gabaliuką. Naudojant sūrio peilį, jį reiktų karts nuo karto pamertkti į šiltą vandenį, tuomet sūrio riebalai, kontaktuodami su peiliu, greitai tirps, ir tai leis jam lengviau slysti.
Yra ir tokių minkšto sūrio peilių, kurių ašmenys tiek siauri ir pleištiški , kad nesudėtinga pjaustyt net labai brandų sūrį.
Rausvai gleivėtas ir taurių pelėsių sūris pjaustomas plonos tampriai įtemptos vielos pagalba. Lengviau pjauti sūrį, kai šis dar šaltas.
Šviežią minkštą ir varškės sūrį galima padalinti šaukštu: pardavime yra įvairių sūrio šaukštų, jų plačiu ir plokščiu paviršiumi patogu tepti sūrį ant duonos . Jei jus apsirūpinę visais svarbiausiais sūrio pjaustymo įrankiais: peiliais, šakutėmis, drožtuvais, lankais – jums nebus sudėtinga teisingai ir be nuostolių pjaustyti įvairias skirtingų formų sūrio rūšis. Paveikslėlyje pavaizduoti įvairūs sūrio pjaustymo įrankiai.
Didelių sūrio ratilų (pav. Emmental, Gauda, Bergkase ) padalinimui geriausia naudoti „nužievintoją“ (1), o taip pat sūrio pjaustymo vielą (2) ir dviejų rankenų peilį (3). Taupantiems laiką ir jėgas, nepamainomas įrankis – sūrinė mentelė ( 4): jos pagalba reikiamas kiekis iškart atpjaunamas nuo kieto ar puskiečio sūrio galvos. Sūrio peiliai (5) užaštrintu skersgaliu puikiai tinka nedidelių sūrio galvų, ratiliukų ir luito formos sūrių dalinimui. Cilindro formos sūriai su tauriais pelėsiais pjaustomi „sūrio pjaustymo lanku “(6) arba „Roquefort sūrio peiliu“ (7).
Minkštųjų sūrių pjaustymo peiliai (8) skiriami torto formos sūriaim, tokiems kaip Brie ar Camembert. Jei šie sūriai pilnai sunokę, akrilo peiliai (9) neleis nutekėti sūrio sultims. Itin patogūs perforuoti peiliai minkštajam sūriui (10), sūris prie jų beveik visai nelimpa.
Šviežių sūrių šaukštas (11) labai patogus varškės ir labai minkštų varškės tipo sūrių dalinimui.
Mažojo „obliaus“ (12) pagalba, galima greitai paragauti kieto, ar puskiečio luito formos sūrio „drožlių“. Specialus durklo formos peilis (13) skirtas ypač kieto Parmezano sūrio skaldymui.
Kad greitai pagamintume idealią kieto ir puskiečio sūrio užkandą prie vyno ar alaus, patogu naudoti sūrio „oblių“ (14). Jis leidžia susipjaustyti sūrį beveik permatomais griežinėliais.
Nedidelis sūrio pjaustiklis (15) pravers, jei reikia padalinti pusminkščius pjaustomus ir sūryme laikomus sūrius. Sūrio gabalelių „paėmėjo“ (16) pagalba, grėžinėlis padedamas į lekštę ar ant kieto popieriaus gabaliuko.
Paimti jau atpjautą sūrio porciją reikėtų serviravimo šakute (17).
Nors instrumentų laikykliai (18) ir sūrio pjaustymo lentos (19,20) nėra būtinas inventorius, tačiau įsigyti juos smagu ir naudinga.
Dar šiek tiek apie sūrio pjaustymą pagal formą:
Ir dar šiek tiek apie sūrių lėkštę. Paprastai ji patiekiama, kaip desertas – arba prie vyno, arba kaip atskiras patiekalas. Iš šaldytuvo sūrį reikia išimti likus valandai-pusantros iki pateikimo ant stalo. Sūrių gabaliukai ir griežinėliai lėkštėje dėliojami nuo krašto į vidurį pagal laikrodžio rodyklę nuo šviežiausių ir lengvų iki brandžių aitrių. Sūrį, turintį pelėsio luobelę, reikia supjaustyti taip, kad kiekvienas gabaliuka s turėtų žievelės – kitaip jis praras skonio pilnatvę. Sūrių rūšis galima atskirti mėtų lapeliais ar vaisių griežinėliais, tuomet įvairių sūrių aromatai ne tiek susipins.
O dabar galite visą tai atmesti, ir, jei mėgstate sūrį, tiesiog atsipjauti paprastu virtuviniu peiliu mėgstamo sūrio šmotą ir pasiėmę, pavyzdžiui, pomidorą, su malonumu viską suvalgyti.
Skanaus!